Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Konuşmam ne kadar sürede düzelebilir ?

Merhaba yaklaşık 5 aydır işitme cihazı kullanıcısıyım. İlk defa kullanıyorum. İşitme kaybımın heriki kulakta. Kulaklarımın birtanesi doğustan öteki ise sonradan oluştu. Sağ kulakta %56, sol kulakta %58 kaybım var. Genellikle ince sesleri duymuyordum fakat cihazlandıktan sonra duymaya başladım. Sıralamama gerek yoktur sizler biliyorsunuzdur heyse 5 aydır'da dil ve konusma terapistine gidiyorum. Dil ve Konuşma Terapistindeki hocam işitme cihazı almamı söyledi. İşitme Cihazı kullanmazsam konuşmanın düzelmeyeceğini söyledi. Bende mecburen kullanmaya başladım. Fakat 5 aydır konuşmamda çok az bir ilerleme var. İşitme cihazı kullanmadan önce s z ş ve j harflerini yanlış çıkartıyormuşum. Fakat bunları doğru çıkarttığım halde konuşmam bir türlü düzelmedi. 5 ay az buz bir zaman değil. Umudumu kaybetmeye başladım artık.

dBel

Üye
Günaydın Arakadaşlar
@baypipo öncelikle çok geçmiş olsun. Telefondan cevap yazdığım için imla hatası vs olursa şimdiden özür dilerim.
Şimdi iki kulağı normal duyan ve herhangi bir bozukluğu olmayan bir bebeğin tüm harfleri tam çıkartarak konuşması kişiler arası farklılık arzetmekle birlikte 4-7 yılı bulmakta.
Siz daha 5 ay oldu diyorsunuz. Şahsi fikrim bu yeterli zaman değil. İşitme cihazınızın ayarları ve İşitme kaybınıza uygunluğu tam olsa dahi bu sürenin kısa olduğunu düşünüyorum.
Biraz sabır göstermeli ve ümitsizliğe kapılmamalısınız.
Dil vb bozukluğunuz yoksa ve İşitme cihazınız tüm ihtiyaçlanızı karşılıyor ise sabretmeniz gerekmekte.
Belki yolun yarısındasınız belkide son düzlükte burada pes etmek ümitsizliğe kapılmak tüm emeklerin boşa gitmesi demektir.
Tüm harfleri çıkardığınız günleri görmek ümidiyle
Hoşçakalın.

baypipo

Yeni Üye
Günaydın Arakadaşlar
@baypipo öncelikle çok geçmiş olsun. Telefondan cevap yazdığım için imla hatası vs olursa şimdiden özür dilerim.
Şimdi iki kulağı normal duyan ve herhangi bir bozukluğu olmayan bir bebeğin tüm harfleri tam çıkartarak konuşması kişiler arası farklılık arzetmekle birlikte 4-7 yılı bulmakta.
Siz daha 5 ay oldu diyorsunuz. Şahsi fikrim bu yeterli zaman değil. İşitme cihazınızın ayarları ve İşitme kaybınıza uygunluğu tam olsa dahi bu sürenin kısa olduğunu düşünüyorum.
Biraz sabır göstermeli ve ümitsizliğe kapılmamalısınız.
Dil vb bozukluğunuz yoksa ve İşitme cihazınız tüm ihtiyaçlanızı karşılıyor ise sabretmeniz gerekmekte.
Belki yolun yarısındasınız belkide son düzlükte burada pes etmek ümitsizliğe kapılmak tüm emeklerin boşa gitmesi demektir.
Tüm harfleri çıkardığınız günleri görmek ümidiyle
Hoşçakalın.

pekı konuşmanın düzelmesii icin cihazın ayarları %100 oturması şartmı

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
@baypipo kardeş öncelikle nasılsın seni tekrar aramızda görmek güzel.
Evet @dBel arkadışımızın da dediği gibi kaybedilen veya tam oluşmamış bir konuşmanın, tüm gereksinimler oluştuktan sonra 5 ay gibi bir kısa zamanda tekrar kazanılması çok mümkün değil diye düşünüyorum. Her ne kadar konuşma ve dil gelişimi üzerine çok uzman bilgi sahibi olmasamda bu konunun bu kadar kısa zamanda çözümleneceğini sanmıyorum. Seninle daha önceki yazışmalarımızdan hatırladığım kadarıyla işitme cihazı ayarından pek memnun değildin. Bu konuda cihazın ayarı çok önemli. Çıkartamadığın harfi net ve anlaşılır duyman gerek ki o doğru çıkartıp çıkartamadığını anlayabilesin.

baypipo

Yeni Üye
@baypipo kardeş öncelikle nasılsın seni tekrar aramızda görmek güzel.
Evet @dBel arkadışımızın da dediği gibi kaybedilen veya tam oluşmamış bir konuşmanın, tüm gereksinimler oluştuktan sonra 5 ay gibi bir kısa zamanda tekrar kazanılması çok mümkün değil diye düşünüyorum. Her ne kadar konuşma ve dil gelişimi üzerine çok uzman bilgi sahibi olmasamda bu konunun bu kadar kısa zamanda çözümleneceğini sanmıyorum. Seninle daha önceki yazışmalarımızdan hatırladığım kadarıyla işitme cihazı ayarından pek memnun değildin. Bu konuda cihazın ayarı çok önemli. Çıkartamadığın harfi net ve anlaşılır duyman gerek ki o doğru çıkartıp çıkartamadığını anlayabilesin.

teşekkur ederım fena degılim hocam koşturup duruyoruz oyle :) öncellikle dil ve konuşma terapistine gıdıyorum 5 aydır belkı söylemiştim size s z ş r ve j harflerim bozuk ve yanlış cıkıyormuş dkt hocasın dedigine gore bunları duzellttım cok sukür ama konuşmamda az bir değişiklık oldu sanırım bıraz sabırsız bır insanım. neysekı calısmaya devam edıyorum hocamın verdigi metotları her gün calısıyorum bakalım bir kac ay daha bekliyecegim öylese.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
teşekkur ederım fena degılim hocam koşturup duruyoruz oyle :) öncellikle dil ve konuşma terapistine gıdıyorum 5 aydır belkı söylemiştim size s z ş r ve j harflerim bozuk ve yanlış cıkıyormuş dkt hocasın dedigine gore bunları duzellttım cok sukür ama konuşmamda az bir değişiklık oldu sanırım bıraz sabırsız bır insanım. neysekı calısmaya devam edıyorum hocamın verdigi metotları her gün calısıyorum bakalım bir kac ay daha bekliyecegim öylese.

@baypipo iyi olmana sevindim. Bak kendinde dile getiriyorsun gelişmeler var. O nedenle Mücadeleye devam, pes etmek, pes etmeyi düşünmek yok.
Ne yaptın işitme cihazı ayarlarını yeniden yaptırtacaktın. REM ile ayar yaptıracaktın.

baypipo

Yeni Üye
@baypipo iyi olmana sevindim. Bak kendinde dile getiriyorsun gelişmeler var. O nedenle Mücadeleye devam, pes etmek, pes etmeyi düşünmek yok.
Ne yaptın işitme cihazı ayarlarını yeniden yaptırtacaktın. REM ile ayar yaptıracaktın.

işitme merkezıne gıdecektım fakat adam yıllık izine cıkmış benımde bu aralar cok işlerim vardı hastanelere vs vs sürekli koşturuyorum kafam cok dolu bu aralar malesef

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
işitme merkezıne gıdecektım fakat adam yıllık izine cıkmış benımde bu aralar cok işlerim vardı hastanelere vs vs sürekli koşturuyorum kafam cok dolu bu aralar malesef

@baypipo çok ihmal etme. Ayar konuşmayı net algılaman ve harfleri net çıkartabilmen için çok önemli. .