Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Soru Çift işitme cihazı alabilirmiyim?

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
Heriki kulağa aynı anda işitme cihazı nasıl alabilirim? Çift işitme cihazı almak istiyorum ne yapmam gerek? SGK (Devlet) çift cihaz ödermi?

Bu soruları çok farklı şekillerde sorabilirsiniz. Ama Cevap tek? :)

18 yaş altındakiler de her iki kulağında işitme kaybı (bilateral işitme kaybı) varsa, Resmi bir Sağlık Kurumundan KBB hekiminden çift taraflı işitme cihazı (bilateral işitme cihazı) raporu çıkartırsa SGK her iki kulak için ödeme yapmaktadır.

18 yaş üzeri yetişkinler ilk defa işitme cihazı kullanılacaksa; önce bir tarafına Resmi bir Sağlık kurumundan KBB hekiminden rapor alıp işitme cihazı alacak. Daha sonra ilk aldığı tarihten 6 ay sonra ilk işitme cihazından fayda gördüğü kanıtlandıktan sonra ikinci cihaz için (diğer kulağına) rapor çıkartıp işitme cihazı alabilir.

18 yaş üzeri yetişkinler den daha önce cihaz kullanmış olanlar; Resmi bir Sağlık kurumundan aldığı sağlık kurulu raporunda “daha önce kullandığı cihazdan fayda gördüğü” belirtildiğinde ve rapor aldığı kulak için geçmiş 5 yılda cihaz almamış ise SGK ödeme yapmaktadır.

18 yaş üzeri yetişkinler den geçmişte çift taraflı işitme cihazı raporu çıkartıp çift taraflı işitme cihazı alanlar için 6 ay şartı aranmaz. Her iki kulağının süresi dolmuş (Her iki kulağına işitme cihazı almaya hakkı var) ise aynı anda çift cihaz raporu çıkartıp çift tarafına (heriki kulağına) işitme cihazı alabilir.

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi alt kısımda bulunan cevap yaz bölümünden yapabilirsiniz.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
Yaşınızı bilmiyorum ama 18 yaş altı direkt çift cihaz yazdırabilir. lakin 18 yaş üstü olanlar ilk defa alırlarken bu sıkıntı yaşanmakta. Bu birazda hekimlerimizin yeni güncel çıkan yönetmelik ve/veya genelgeler hakkında tam bilgilendirilmemesinden kaynaklanmakta.
Olan olmuş artık sizin. Keşke bize yazıp sonrasında gitseydiniz diyecektim ama 3 ay önce forumumuz yoktu 😂😂😂
Neyse aklınızda olsun uygulamalar, problemler vs hakkında bundan sonra önce bize danışırsanız size gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Zaten şu sektörde anlam veremediğim uygulamalardan biriside bu. Vatandaşa eziyetten başka birşey değil. İki kulağında işitme kaybı var. Ne diye gel git yaptırırsın. Sanki gözlükte doktor önce 1 gözüne kullan, bak ondan fayda görürsen diğer gözüne de gözlük yazayım diyor. Ne kadar saçma yaa.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
@Mehmet Sarı Bey Çift cihaz alma konusunda kesinlikle hayır diye bişey yok. İki kulağında işitme kayıplı kişi her şartta iki kulağına cihaz alabilir. Sadece şuan için yaşa durumuna göre işleyiş farklılık arzetmekte. Şuan sektör dernekleri bu konuda bakanlıkla görüşmeler yapmakta. İşlemleri kolaylaştırmak için çalışmalar yapmakta. İnşallah netice verirse artık her yaştaki vatandaşımız için iki kulağına cihaz almak kolaylaşacak.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
@İşitme Merkezi merhabalar.

Zaten şu sektörde anlam veremediğim uygulamalardan biriside bu. Vatandaşa eziyetten başka birşey değil. İki kulağında işitme kaybı var. Ne diye gel git yaptırırsın. Sanki gözlükte doktor önce 1 gözüne kullan, bak ondan fayda görürsen diğer gözüne de gözlük yazayım diyor. Ne kadar saçma yaa.
Evet malesef eskilerde sektörde yapılan hatalar ve etik çalışmayan kişi/kişiler/kurumlar mı desem artık bazı çevrelerin yapmış olduğu davranışlardan ötürü SGK bu konuyu sıkı denetim altında tutmakta. Yoksa onlarda durumun farkında.

Onur

Üye
Yaşınızı bilmiyorum ama 18 yaş altı direkt çift cihaz yazdırabilir. lakin 18 yaş üstü olanlar ilk defa alırlarken bu sıkıntı yaşanmakta. Bu birazda hekimlerimizin yeni güncel çıkan yönetmelik ve/veya genelgeler hakkında tam bilgilendirilmemesinden kaynaklanmakta.
Olan olmuş artık sizin. Keşke bize yazıp sonrasında gitseydiniz diyecektim ama 3 ay önce forumumuz yoktu 😂😂😂
Neyse aklınızda olsun uygulamalar, problemler vs hakkında bundan sonra önce bize danışırsanız size gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

bende bu sıkıntıyı gittiğimde yaşamıştım. ama önemli olan sağlığım olduğu için inatla 6 ayı bekledim sonra gittim diğer kulaklığımı aldım.