Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Yeni İş Hayatına Atılacak Odyolog ve Odyometrist Arkadaşlara Nasihatler

Yeni İş Hayatına Atılacak Odyolog ve Odyometrist Arkadaşlara Nasihatler

Evet. Okulunuz bitti. Bu noktada artık (tabiki çalışmak istiyorsak) yolunuz 2’ye ayrılıyor.

Kamu Sektörü
Özel Sektör

1- Kamu Sektörü; Sınavı atlatana kadar sıkıcı ama başarı elde edildikten sonra (bu kısım benim fikrim) “Sıkıcı, Monoton, Robotik, Sakin, Stressiz, Kendinizle ve Sevdiklerinizle bolca vakit harcadığınız bir hayat sizi bekliyor. Bu yolu tercih eden arkadaşlar lütfen ama lütfen hem çalışıp hem hazırlanırım düşünce yapısından bir an önce kurtulsunlar. Malum son yıllarda hem Odyoloji’den hem de Odyometri’den yıllık mezun sayısı bir hayli artış göstermekte ve her geçem yılda bu sayı artmaktadır. Kamuya alınan personel sayısına baktığımızda mezun sayısının %10’nunu bile karşılamamakta.

Durum ortada ve çok açık, geriye kalanların tamamı sizinle aynı fikirde olup hem çalışıp hem hazırlanmayacağına göre bu maratonda en fazla ilk 10’a girebilmek için sınava hazırlanmanız gerekmektedir. İş hayatındaki yaşayacağınız olumsuzluklar sizin dikkatinizi dağıtmaması ve sizi olumsuz etkilememesi gerekmekte.

Atalarımızın bir sözünü unutmayınız; Bir koltukta iki karpuz taşınmaz. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. İmtihanda başarıyı elde etmek istiyorsanız bütün gayretinizi, bütün enerjinizi dağıtmadan sadece o hedef için harcamalısınız.

2- Özel Sektör; Bu yol Zor, Meşakkatli, Stresli, Heyecanlı, Eğlenceli, Sevdiklerinize az vakit harcadığınız bir yaşam. Benim mezun olduğumda seçtiğim yol. 😊 Bu yolun tek sevmediğim yanı sevdiklerimle daha az vakit geçirme kısmıdır. Belki bu yolda olup bunu başarabilen vardır ama yapı olarak işkolik olduğumdan ben şahsen başaramıyorum. Sektörde çeyrek asrımız olmuş.

Bu yolu tercih edenlerin (dikkat edin tercih eden dedim, tercih etmek zorunda kalan değil) %90’ı kendine ait işyeri açmak için tercih etmiştir. Burada acaba benim, %90’nın mı yoksa %10’un mu içerisinde olduğumu sorguladığınızı hisseder gibi oldum. Hemen merakınızı gidereyim ben %10’nun içerisindeydim. İlerleyen yıllarda yaklaşık 8 yıl sonra kendimi %90’nın içerisinde buldum. Hikâyenin bu kısmı uzun korkmayın girmeyeceğim.

Özel sektörle ilgili detaylara girmeden bu yola başlamadan önce okuduğum bir kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Merak etmeyin yayıneviyle herhangi bir sponsorluk anlaşmam yok. Kitabın adı “İş Hayatında ***** Balıkları İle Yüzmek” veya Savaşmak ta olabilir. Malum 17 yılı aşmış tam hatırlayamadım.

Bu yolda son 10 yılda gençlerde gördüğüm en büyük hata “çok para almak az iş yapmak” bu mantıkla gidip daha sonra belirli donanıma sahip olmadan kendisine ait işletmesini açıp “az iş yapıp çok para kaybedenleri” çok gördüm. Bu noktada başlayacağınız firmayı seçmek çok önemlidir. Hatalı başlangıç sizin zaman kaybetmenize sebep olacaktır.

Çalışmış olduğunuz işletme sizin beklentilerinizi karşılıyor ise başarılı olmamanız için kendinizden başka bir sebep yoktur. Sabırlı olmalı ve hedefinize ulaşmak için çaba göstermelisiniz.

Tüm çevrenize yeni işe girdiğinizi ve ne iş yaptığınızı tüm detayları ile anlatın. Size komik gelebilir ama ben bu sektörde annesi rakip firmadan işitme cihazı almış kişi ile karşılaştım.

Bu iş benim işim değil ki! Emin olun işveren olduğunuzda sevmediğiniz cümlelerden bir tanesi bu olacaktır. Size iş verilmesini beklemeyin siz her işi yapmak için efor sarf edin.

Özel sektörde ilk aylar sıkıcıdır, iş ile ilgili ortaya çıkan problemlerde yılmayın, sabredin. Sizin motivasyonunuzu kıracak, sizi hataya sürükleyecek başka çalışanlar varsa bunlara karşı çok dikkatli olun. Diğer çalışanlarla her zaman olumlu ilişkiler kurun. Diğer çalışanlara vermeniz gereken önem ve değeri göstermezseniz takım çalışması kurallarına uymamış olursunuz. Bu nedenle başarı şansınızda oldukça düşük olacaktır. “Ben” değilde “Biz” kelimesini ağzınızdan eksik etmezseniz her zaman kazanan siz olursunuz.

İşvereninize yeteneklerinizi göstermekten çekinmeyin. Kendinizle ilgili bilgi verirken abartıya kaçmayın. Bu ilerleyen süreçte işverenin sizden beklentisini yükseltecek sonuç her iki taraf içinde hayal kırıklığına sebep olacaktır. İş hayatında profesyonel olmak için kabiliyetlerinizi daima geliştirmeye çalışın ve değişikliklere açık olun.

Şayet başka çalışanlar var ise başarılı olanları daima gözlemleyin. Başarılı olmak için neler yaptıklarını, nelere dikkat ettiklerini gözlemleyin. Bunları kendi özelliklerinizle karşılaştırın ve kendinize uyarlamaya çalışın. Ama asla ve asla kopyalamayın. Kendinizi eleştirmekten, sorgulamaktan kaçınmayın.

Her firmanın çalışma şekli, iş akışı farklıdır. Konuları irdelerken herdaim kendinize 5N 1K (Ne?, Nerede?, Ne Zaman?, Nasıl?, Niçin? Kim?) sorularını sorarak düşünün. Bu sorular sizlere olayları daha ayrıntılı ve daha kapsamlı incelemenize sebep olacaktır.

Ben bir yazar değilim, ben bir edebiyatçı değilim, günümüz gençlerine kendimce gördüğüm hataları, olması gerekenleri elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Sürçü Lisan ettiysek affola.

Yeni İş Hayatınızda Başarılar. Kalın Sağlıcakla…

Yükselmenin iki türlüsü vardır: Biri kendi değerine dayanmak, diğeri de başkalarının değersizliğine dayanmak. Jean de La Bruyere