Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Engelli Haber Starbucks Coffee Japan Ltd.'den İşitme Engelliler Adına Örnek Davranış

İşitme Engelli Haberleri, Görme Engelli Haberleri, Bedensel Engelli Haberleri, Zihinsel Engelli Haberleri, Engelli Haberleri, Engellilere Ait Haberler
Geçtiğimiz ayın sonlarında Starbucks Coffee Japan Ltd. sağır müşteriler için işaret dili hizmetleri sunan ilk mağazasını açtı. Tokyo'nun batı Kunitachi bölgesinde yer alan mağaza, 25 personeli arasında 19 sağır veya kısmen sağır çalışanı var ve kahve zincirinin dünyadaki beşinci “imza mağazası”.

Kunitachi mağazasında bir vardiya amiri olan Ryotaro Sato, tüm hayatı boyunca işaret dilini kullanıyor. Hokkaido'da bir çocuk olarak sağır insanlar için bir okula gitti ve insanları işaret dili hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik eden çeşitli etkinliklere katıldı. Ibaraki Eyaleti, Tsukuba'daki bir Starbucks kafede çalışırken, iş arkadaşlarına ve düzenli müşterilerine basit işaretler öğretirdi.

Starbucks Caffe.JPG
Tüm hayatı boyunca işaret dilini kullanan Ryotaro Sato, Kunitachi'deki Starbucks'ta çalışmaya başladığından
beri iletişim tutkusunun arttığını söylüyor | STARBUCKS KAHVE JAPONYA LTD.
Artık onu çalışma ortamında her gün kullandığına göre, Sato işaret diline olan coşkusunun daha da güçlendiğini söylüyor.

Sato, “Mağaza, işaret dili ilk dilleri olan insanlar, tüm yaşamları boyunca konuşulan dillerle çevrili insanlar için rahat bir alan sağlayabilir” diyor. “Ayrıca işaret diline ilgi duyan insanlara gerçekten denemek için bir fırsat sunuyor. Kullanıldığını görebilir ve ondan öğrenebilirler.

“İşaret dili hakkında hiçbir şey bilmeyen insanların, sadece başka bir dil olduğunu görerek ufuklarını genişletmeleri için de iyi bir şans. 'Teşekkür ederim' kelimesinin nasıl imzalanacağını öğrendikten sonra müşterilerin eve gitmelerini isterim. ”

Birden fazla anlam
Starbucks mağazasındaki tüm çalışanlar sağır veya kısmen sağır değildir. Mağaza Müdür Yardımcısı Yuki Kaneta, ilkokulda dans koreografisiyle birleştiren bir kulübe katıldığında üçüncü sınıfta işaret dilini öğrenmeye başladı. O zamanlar onun için ciddi bir çalışmadan daha eğlenceli bir hobiydi ve Starbucks'ın imza mağazasında çalışma şansı ortaya çıkana kadar atlamasına izin verdi.

Şimdi, Kaneta, çocukken öğrendiği temeli inşa etmek için çalışıyor ve işyerinin sürükleyici ortamının zor noktalardan geçmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

“Dürüst olmak gerekirse, gerçekten zor” diyor. “Bir kelimenin işareti birden fazla anlama sahip olabilir ve farklı insanlar aynı kelimeyi farklı şekillerde ifade edebilir. Birinin bana ne demeye çalıştığını anlamak, onlara söylemek istediklerimi ifade etmekten daha zor buluyorum. Her gün, iyileştirmek için daha fazlasını yapmam gerektiğini hissediyorum. ”

“Kullanmadığım bir gün yok,” diye devam ediyor. “Zor zamanlar var, ancak meslektaşlarım bana gerçekten yardımcı oluyor, anlayabileceğim bir seviyede ve hızda imza atıyorlar. Eğer bir hata yaparsam, bana söylerler ve sonra bana doğru işareti öğretirler. Asla herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. ”

Haberin Tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.