Neler yeni
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
İşitme Kaybı Çeşitleri

İşitme kaybı çeşitlerini genel olarak 4 grupta toplayabiliriz.

1. İletim tipi işitme kaybı
2. Sensöri-neural (S/N) (Sinirsel) tip işitme kaybı
3. Mikst tip işitme kaybı
4. Merkezi (Santral) tip işitme kaybı

1- İletim Tipi İşitme Kaybı:

İşitme Kaybına sebep olan etken, dış kulak ve/veya orta kulak fonksiyon bozukluklarından kaynaklanmıştır. Bunlara örnek olarak; Kulak kepçesi patolojileri, kulak zarı patolojileri, orta kulak patolojileri ve/veya hastalıkları, Östaki disfonksiyonu, eksternal otit vb. patolojiler sayabiliriz. İletim tipi işitme kaybının tıbbi olarak TEDAVİSİ MÜMKÜNDÜR. Yüksek ses verildiğinde kişinin algılamasında sorun olmaz. İletim tipi işitme kaybı tedavisinin başarısız olduğu durumlarda kişiye işitme cihazı önerilebilir.

İletim tipi işitme kayıplarında işitme cihazlarından maksimum fayda sağlanabilir.

2- Sensöri-neural (S/N) (Sinirsel) İşitme Kaybı:

İşitme Kaybına sebep olan etken, iç kulaktaki ve/veya iç kulak işitme sinirlerindeki bozukluklardan kaynaklanmıştır. Bunlara örnek olarak; Viral enfeksiyonlar, akustik travma, Meniere sendromu, kafa travması, antibiyotikler, aşırı gürültü vb. patolojileri sayabiliriz. Sensöri-neural tip işitme kaybının tıbbi olarak TEDAVİSİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. Kişinin çevresi ile olan iletişimini sürdürebilmesi, sosyal yaşantısını idame ettirebilmesi için işitme kaybına uygun işitme cihazı kullanması gerekmektedir. Sensöri-neural işitme kaybı olan kişiler algılama sıkıntısı çekerler, sesleri ayırt etmekte zorlanırlar, konuşmayı anlamak için işitme cihazına ve dudak okumasına ihtiyaç duyarlar.

3- Mikst Tip İşitme Kaybı:

İşitme Kaybına sebep olan etken hem iç kulakta hem de dış ve/veya orta kulakta oluşan patolojilerden kaynaklanmıştır. Diğer bir ifadeyle kişinin aynı kulağında hem iletim tipi işitme kaybı hem de sensöri-neural tip işitme kaybının beraber olduğu bir işitme kaybıdır. Mikst tip işitme kayıplarında tıbbi olarak TEDAVİ BAŞARI ORANI ZAYIFTIR. Mikst tip işitme kaybı olan kişiler, bazı kelimeleri gayet iyi anlarken, bazı kelimeleri ayırt etmekte zorlanırlar. Mikst tip işitme kayıplı kişiler işitme cihazı kullanarak işitme sorunlarını asgariye indirgeyebilirler.

4- Merkezi (Santral) Tip İşitme Kaybı:

İşitme kaybına sebep olan etken işitme merkezinin zedelenmesine sebep olan patolojilerden kaynaklanmıştır. Buna örnek olarak koklear çekirdekler ve işitsel korteks arasında farklı nedenlerden oluşan sorunlar vb. patolojileri sayabiliriz. Merkezi (Santral) tip işitme kaybının tıbbi olarak TEDAVİSİ PEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. Merkezi (Santral) tip işitme kayıplı kişiler işitme cihazı kullanarak işitme sorunlarını asgariye indirgeyebilirler.

Google ads alanı