Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

İşitme Cihazı ile Gürültülü Ortamlarda İletişim Kurduğum Kişiyle 6-7 Cümleden Sadece 2-3 Tanesini Anlayabiliyorum.

baypipo

Yeni Üye
Tekradan merhaba gürültülü ortamlarda iletişim kurduğum kişinin 6-7 cümlesinden 3'ünü anlamıyorum. Çevreden gelen seslerden dolayı örnek vermek gerekirse bugün bakırköy sadi konuk hastahanesine gittim orada kantinden çay aldım. Kantinci ile muhabbette hemen hemen 6-8 cümle bir şeyler söyledi. Ben sadece ya 2 yada 3 cümlesini anladım. Öteki örnek ise hastahane içinde mauyane sıramı beklerken bir kadın 5-6 cümleden kurdu ama sadece bunun 2-3 cümlesini anlayabildim.Yere hafif bir şey düşüyor ama hafif bir şeyin sesi konuşmanın önüne geçiyor.

Web sitesi
www.protimisitme.com.tr
Gürültülü ortamlarda gürültünün şiddetiyle doğru orantılı konuşmayı anlama, normal işiten kişilerde de problem teşkil etmektedir. Gürültü ile konuşma karıştığında anlama zorlaşır. Gürültülü ortamlarda anlama işitme kayıplılarda çok daha büyük problem teşkil etmektedir. Çift taraflı (Bilateral) işitme kayıplı olup tek cihaz kullanan kişilerde ise bu problem kaçınılmazdır.

İşitme Kaybınız var ve Gürültülü yerlerde anlamayı arttırmak istiyorsanız;

Öncelikle çift taraflı (bilateral) işitme kaybınız var ise kesinlikle ve kesinlikle çift taraflı (bilateral) işitme cihazı kullanmanız gerekmektedir. Peki çift taraflı işitme cihazı kullandığımızda gürültülü ortamlarda konuşulanların tamamını anlayacakmıyım? Gürültünün şiddetine, konuşma sesinin şiddetine, kullandığınız işitme cihazının kalitesine bağlı olarak Evet veya Hayır diyebiliriz.

Gürültünün şiddeti, konuşmanın şiddetini ciddi oranda baskılıyor ise konuşmayı anlama normal işiten kişilerde de problem teşkil edecektir. İşitme cihazı kullanıcılarında ise kullanmış oldukları cihazın gürültü baskılama özelliğine, var olan bu özelliğin kalitesine ve bunun ayarlanmasına bağlı doğru orantıda problem teşkil edecektir.

Dijital işitme cihazlarının hemen hemen hepsinde, darbe gürültüsünü azaltma, rüzgâr gürültüsünü azaltma, çevre gürültüsünü azaltma özelliği mevcuttur. Mevcut olması bunu dört dörtlük yapacağı anlamını taşımamaktadır. İşitme cihazlarında markalar arası ses kalite farklılığı veya aynı markalarda segmentler arası ses kalite farklılığı bu gibi sistemlerin çalışma prensibine ve kalitesine bağlıdır.

Normal işiten bir kişi gürültülü ortamda konuşmaları çok rahat anlar iken siz işitme cihazı ile gürültülü ortamda konuşmaları anlamakta zorluk çekiyorsanız, öncelikle bu özelliklerin aktif olup olmadığını kontrol ettiriniz. Aktif ise ayarlarını gözden geçirtiniz. Kaliteli bir sistemde iyi bir ayarlama ile bu konudaki problemlerinizin büyük oranda giderilebildiğini unutmayınız.

İlerleyen dönemlerde fırsat buldukça Ani ses yüksekliklerinde sesi baskılama, rüzgâr gürültü baskılama sistemleri, Gürültü baskılama sistemleri hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
Merhabalar @baypipo kardeşim;

@Protim İşitme Merkezleri arkadaşımız benden önce davranmış gerekeni yazmış. Benimde tavsiyem ilk önce gürültü baskılama kontrollerinin ayarlarının gözden geçirilmesi. Herşeyi yapıyoruz ama hala düzelme söz konusu olmuyor ise cihazınızın segmentinin yükseltilmesi gerekmekte. Zaten sosyal yaşantısında faal olan birisi, gürültülü otamlara da girip çıkan birisi, çift taraflı işitme kaybı da var ise hem çift taraflı işitme cihazı kullanmalı hemde cihazının segmenti yüksek olmalı. Daha önce başka bir konuda bahsettim mi hatırlamıyorum. Çift taraflı işitme kaybı olanlar, tek kulağa 6000TL lik cihaz alacağına 2 kulağına 3000TL lik 2 cihaz almaları daha mantıklı bir hareket olacaktır. Toplamda cebinden çıkacak para tutarı aynı olacak. Lakin işitme cihazından alacağı verim daha fazla olacaktır.

Ekonomik gücüm çok yüksek segment cihaz almaya yetmiyor ne yapmalıyım? Bu konuda malesef sizden başka hiçbir kimsenin yapabileceği birşey yok. Sizde kendinizi telkin edip, bunuda bulamyan var, bunada şükür diyeceksiniz. Fiat otomobil alıp Mercedes konforunu bekleyemezsiniz veya Vw Polo alıp Vw Passat konforunu isteyemezsiniz. Bunun gibi bir durum olmuş olacaktır.

İşitme cihazı kullanıcılarının yaklaşık %50-60 ı hala bütün işitme cihazlarının aynı olduğunu düşünmekte. Bu yanlış kanıdan toplumumuz hala sıyrılmış durumda değil. Gerek sosyal medya yorumlarına dikkat ettiğimde gerek birebir görüşmelerde kişilerin kullandığı kelimelerin vardığı nokta, eeee oda işitme cihazı oda işitme cihazı. Bu iş malesef öyle değil.

İşitme cihazı markaları arasındaki farklılıklar işitme cihazlarında kullanılan parçaların kalitesi ve dayanıklılığının yanında işitme cihazlarında bulunan çalışma sistemlerinin (Rüzgar gürültü baskılama, Çevre gürültü baskılama vs.) çalışma prensipleri ve kaliteleridir. Son dönemlerin tutturulmuş türkülerinden biride kanal sayısı. Benim cihazım 48 kanallı senin cihazın 24 kanallı benim cihazım senin cihazını yener. Bu konuyu buradan bağımsız ayrı bir konu olarak inceleyeceğiz. Kanal sayısı evet önemli ama bu kadar çok önemli mi? Yoksa kanal sayısı yüksek olan firmalar olayı biraz fazla mı abartmış? Forumumuzu takip ettiğiniz sürece işitme cihazları ile ilgili tüm ince ayrıntılara vakıf olacaksınız. 1,5 aydır faaliyette olan forumumuza bir anda tüm konuları işlemek malesef münkün değil. Önemli gördüğünüz ve sizin için acil olan bir konuyu açarsanız engeç 24 saat içerisinde forumumuzdaki bilgili arkadaşlardan birisi size açıklama yapacaktır.

Çok acil durumlarda messangerden mesaj atabilirsiniz.