Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

Sponsorluk Anlaşması 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔🤔

Forum İsitme! kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası
  • Merhaba Ziyaretçi, Forumumuz ücretsizdir. Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Amacımız; İşitme Cihazı kullanıcılarının, İşitme Engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu kitlelere hizmet verecek olan Odyolog ve Odyometrist arkadaşlara destek olmak içindir. Bizlere destek olmak için Abone olup tavsiye etmeyi unutmayınız.
  • Değerli Forum Kullanıcılarımız; Şikayet kısımlarında açılan asılsız şikayetlerden forumumuz sorumlu değildir. Asılsız şikayet yapan kişiler için forum kullanıma kapatılacak ve mesajları silinecektir. Asılsız şikayet yapan kişilere ait bilgiler resmi kanalla forumumuzdan talep edildiğinde ilgili kuruma teslim edilecektir.

Diyapozon Testleri Nelerdir

Bookman

Administrator
Yönetici
FRM Master
Web sitesi
forumisitme.com
Diyapozon Testi

Titreştirilen bir akort çatalı (diyapozon) vasıtasıyla hangi kulakta ne tip bir işitme kaybı olduğunu araştırmak amacıyla yapılan testlere denir.

Diyapozon Testleri ilki Weber Testi:

Diyapozon testleri yapılırken diyapozon titreştirilir. Weber Testinde titreştirilen diyapozon kafa tasında orta hatta bir noktaya yerleştirilir. Bu kafatasında burun sırtı, alın gibi orta hatta bir yer olmalıdır. Hastaya sesi nerede işittiği sorulur.

1601378657032.png

1- Hastanın her iki kulağındaki işitme normal sınırlar içerisinde ise hasta diyapozon testinde sesi her iki kulakta eşit işiteceğinden dolayı ortadan duyacaktır. Ortadan geliyor diye ifade edecektir.

2- Hastanın bir kulağında sensöri-neural işitme kaybı var (Sağ Kulak) ve diğer kulak (Sol Kulak) işitme testi normal sınırlarda ise hasta diyapozon testinde sesi normal işiten kulak tarafından duyar. Ses soldan geliyor diye ifade edecektir.

3- Hastanın bir kulağında iletim tipi işitme kaybı var (Sağ Kulak) ve diğer kulak (Sol Kulak) işitme testi normal sınırlarda ise hasta diyapozon testinde sesi iletim tipi işitme kaybı olan kulak tarafından duyar. Ses sağdan geliyor diye ifade edecektir.

4- Hastanın her iki kulağında sensöri-neural işitme kaybı var ise hataya yapılan diyapozon testinde hasta sesi işitme kaybının az olduğu kulak tarafından duyacaktır. Örneklemek gerekirse; Hastamızın sağ kulağında işitme kaybı saf ses ortalaması 80 dB olsun. Sol kulağındaki işitme kaybı saf ses ortalaması 50 dB olsun. Hasta testin sonucunda sesin sol kulak tarafından geldiğini söyleyecektir.

5- Hastanın her iki kulağında da iletim tipi işitme kaybı var ise hastaya yapılan diyapozon testinde hasta sesi iletim tipi kaybın yoğun olduğu yerden duyacaktır. İleride başka bir konuda daha detaylı anlatacağımız İletim tipi işitme kayıplarında Hava Kemik Aralığı (Air Bone Gap) mevcuttur. Hava Kemik Aralığının çok olduğu taraf kaybın yoğun olduğu taraftır.

Testin sonucu rapor edilirken sesin geldiği yön ne taraf ise weber sağa/sola lateralize diye ifade edilir.

Yukarıdaki test sonuçlarına dikkat ettiyseniz bir 3. maddedeki testimizde hasta sesi işitme kaybının olduğu taraftan duyduğunu dile getirmiştir. Diğer maddelerdeki herhangi bir kulağında işitme kaybı olan tüm hastalar sesin daima işitmenin iyi olduğu kulak tarafından geldiğini söylemekte. Sadece bu maddedeki örnek hastamız sesin kötü işiten kulak tarafından geldiğini söylemekte.

Lafı daha fazla uzatmadan söyleyelim; İletim tipi işitme kaybı olanlarda kulak tıkalıymış, dolgunmuş gibi bir his vardır. Bu tıkanıklık ve dolgunluk dıştan gelen sesleri maskeleme etkisi yapacaktır. Bu maskeleme etkisinden dolayı hasta sesi patoloji olan kulaktan (iletim tipi işitme kaybı olan kulaktan) daha yoğun olarak duyarlar.

Diyapozon Testleri Rinne Testi:

1601378819670.png

Daha öncede belirttiğimiz üzere diyapozon testleri yapılırken diyapozon titreştirilir. Titreştirilen diyapozon mastoid planum üzerine konur. Hastanın işitmesi bittiği anda Dış Kulak Yolu önüne getirilir.

· Normalde sesi 15 sn. daha duyması gerekir. Böyle ise rinne (+) denir.
· İletim hava yolundan 15 sn’den az veya kemik yolu iletimi daha uzun ise rinne (-)’dir.
· Normal işiten kişilerde rinne (+)
· İç kulak tipi işitme kayıplarında (Sensöri-Neural İşitme Kaybı) patolojik (+),
· İletim tipi işitme kayıplarında (İletim Tipi İşitme Kaybı) rinne (-) dir.

Bunların dışında günümüzde pek kullanılmayan diğer diapozon testleri şunlardır.

Schwabach

Lewis bing

Bonnier

Gelle

Bu testlere de zamanla değinilecektir.